Posmatrajući kretanje srednjeg kursa Evra u toku 2017. godine, mnogi su se sa pravom zapitali-šta se dešava sa ovom valutom?
Evro je od aprila meseca u konstantnom padu, odnosno domaća valuta konstantno jača u odnosu na strane valute. Dinar je prema Evru jači za 3.5% nego pre godinu dana, za 1.1% jači nego pre mesec dana, a 3.6% jači nego na početku ove godine.
Na snagu jedne valute obično utiču 3 osnovna parametra:
Snaga domaće privrede u međunarodnim odnosima
Ministarstvo finansija i Narodna banka Srbije, kao i relevantne međunarodne finansijske institucije, očekuju da će realni rast BDP Srbije u 2017. godini iznositi 3,2-3,6%, a da će se u naredne dve godine ovaj trend čak i ubrzati. Izvoz, izražen u evrima, porastao je po stopi od 13,6%, blago više od uvoza koji je rastao 12,9%. Konsolidovani budžetski deficit u 2017. godini će pasti na samo 1,1 % % BDP (IZVOR PKS). EU procenjuje da će njena privreda rasti samo 1,8-1,9% u 2017. godini.
Ovo pokazuje da se privredni pokazatelji blago poboljšavaju što utiče na jačanje poverenja u domaću valutu.
Stopa inflacije
Stopa inflacije u Srbiji se očekuje na godišnjem nivou od oko 3% što nije mnogo više od one očekivane u zoni evra- 1,5-1,6%. Niska cena nafte takođe utiče na nisku stopu inflatornih očekivanja.
Ponuda i tražnja na deviznom tržištu
- Neto priliv stranih direktnih investicija u 2017. godini će iznositi oko 1.7 milijardu američkih dolara, što je, može se reći, zadovoljavajuće.
- U toku letnjih meseci domaći gastarbeiteri dolaze masovno u rodni kraj donoseći sa sobom velike količine deviza, čime se povećava ponuda deviza što obara njihovu „cenu“, tj. kurs prema Dinaru
- Narodna banka Srbije je čak prinuđena da interveniše kupovinom evra na međubankarskom deviznom tržištu kako bi ublažila prekomerne dnevne oscilacije kursa.
Dobitnici i gubitnici
Rast dinara će neke obradovati, a neke ne. Biće lakše korisnicima evro indeksiranih kredita (od pojedinca, preduzeća do države) čije će rate obračunate u rsd pasti kao i primaocima zarada koje nisu indeksirane u stranoj valuti. Dobitnici su i uvoznici koji će devize potrebne za uvoz moći jeftinije da kupe.
Gubitnici su izvoznici (što nije dobro), pošto će za zarađene evre dobiti od NBS mnogo manje dinara nego što su očekivali, zaposleni čije su plate indeksirane u evrima i gastarbajteri koji će možda pomisliti da je jačanje domaće valute veštački izazvano kako bi se od njih jeftino otkupile devize.
Kao što narod kaže, “dok jednom ne smrkne“...